Põlv ja liigesepõletik1

Mis on osteoartriit?

Osteoartriit (OA) on valulik seisund, mis tekib siis, kui liigese pindu pehmendav kõhr kulub ja liigeste pinnad hakkavad omavahel hõõrduma. Kuigi haigus võib tekkiga igas liigeses, on see enim levinud siiski põlvedes, puusades, kätes ja selgroos. Kui OA muutub raskekujuliseks ja kõhr ära kulub, võib see põhjustada valu, paistetust ja liikuvuse kadu. Aja jooksul võib põlv kaotada ka oma normaalse kuju. Liigese äärtesse võivad tekkida luukasvised ehk osteofüüdid. Luu- või kõhretükid võivad murduda ja liigesesse liikuda, kahjustades põlve veelgi enam ja põhjustades rohkem valu. OA on progresseeruv haigus, mis süveneb aja jooksul. Erinevatel inimestel progresseerub haigus eri kiirusega. OA võib tekkida ka liigesevigastuse tulemusena.

Kellel võib tekkida liigesepõletik?

Osteoartriit
OA on liigesepõletiku kõige levinum vorm. Naised põevad OA-d kolm korda tihedamini kui mehed. Seda ei peeta enam vanemate inimeste haiguseks, kuivõrd pooled liigesepõletikku põdevad inimesed on alla 65 aasta vanad. 2 Kui Sul on olnud spordivigastus või on juhtunud muu õnnetus, võivad sümptomid esineda juba 30ndate eluaastate lõpus või 40ndate alguses.

Kuidas mõjutab OA Sinu igapäevaelu?

Kui jätta OA ravimata, põhjustab see valu ja võib mõjuda liikumisvõimele. See võib mõjutada igapäevategevusi nagu kõndimine, autojuhtimine, asjade tõstmine, seismine, trenni tegemine ja koguni pikaliheitmine.
75% OA all kannatajatest ei saa nii palju trenni teha, kui nad tahaksid.
Selle haiguse all kannatajad võtavad peale diagnoosimist kaalus keskmiselt juurde 19 kilogrammi. See aga paneb haigetele liigestele veel suurema koormuse.
65% haiguse all kannatajatest ütlesid, et kaotavad OA-st põhjustatud valu tõttu igal ööl uneajast 2 või rohkem tundi. OA-d põdevatel patsientidel on ka suurem emotsionaalne stress kui neil, kel ei ole liigesepõletikku või kel on muud terviseprobleemid.

Kuidas OA-d ravitakse?

OA ravi võib sisaldada kodust ravi, käsimüügist või retsepti alusel saadavaid valuvaigisteid, süstitavaid ravimeid, artroskoopilist operatsiooni, tavalist põlveoperatsiooni ja üksteist täiendavaid ja asendavaid ravivõimalusi.


[1] http://www.kneereplacement.com [2] http://www.arthritis.org/resources/gettingstarted/default.asp